1. pl
  2. en

Translation soon

Granqvists Manufacturing - yesterday and today

Powody geograficzne, czyli względna bliskość do Szwecji, oraz istniejąca infrastruktura i doświadczeni pracownicy, sprawiły że rozpoczął rozmowy z firmą Rek-Pol, które zaskutkowały połączeniem jego kapitału i umięjętności biznesowych z możliwościami technologicznymi Rek-Polu i ostatecznie powołaniem do życia firmy Rek-Swed Sp. z o.o. z Lasse Granvistem jako głównym udziałowcem.

 

Rek-Swed kontynuował sprzedaż na rynku polskim, jednak od tego momentu jego głównymi odbiorcami stały się rynki zagraniczne, głównie skandynawskie. Pod marką Granqvist produkowało się i produkuje rekawice dla służb mundurowych, czyli straży pożarnej, wojska i policji. Z kolei pod marką lill-Sport rękawice sportowe dla narciarzy biegowych. Zimą wystarczy włączyć jakikolwiek kanał sportowy z transmisją tej dyscypliny, aby zobaczyć, że większość sportowców nosi właśnie rękawiczki lill-Sport, szyte w Złotowie.

Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo zatrudniało niewiele ponad 40 osób, wytwarzało przeciętnie 3 do 4 tysięcy par rękawic miesięcznie- w większości rękawic wyjściowych.

 

W jaki sposób doszło do połączenia polskiej Fabryki Rękawiczek ze szwedzką marką Granqvists AB? Na początku lat 90-ych, w okresie przemian ustrojowych, sytuacja wielu polskich firm nie była łatwa. Utworzona w roku 1991 spółka Rek-Pol miała problem by odnaleźć się w gospodarce wolnorynkowej. W tym samym czasie do Polski trafił Lasse Granqvist, poszukujący zakładu produkującego rękawice. Sam, jako były sportowiec – biegacz narciarski, już w latach 80-ych stwierdził, że na rynku brakuje specjalistycznych rekawiczek dla uprawiających tę właśnie dyscyplinę sportu. Początkowo zaczął produkcję na miejscu w Szwecji, aby z kolei przenieść się do Finlandii. Stamtąd przeniósł produkcję do Jugosławii, z której szybko musiał się ewakuować z powodu wojny.

Geneza Rek-Swed sięga 1991 roku. Powstała ono na fundamentach zlikwidowanego oddziału Fabryki Rękawiczek z Miastka. Jak sama nazwa wskazuje główną dziedziną działalności przedsiębiorstwa była i pozostaje produkcja bogatego asortymentu rękawic.

Nowo powstały Rek-Swed wykorzystując cenne doświadczenia i umiejętności pracowników zlikwidowanego oddziału, w zasadniczym stopniu zachował dotychczasowy profil działania i kontynuuje bogate tradycje szycia rękawic.

W całym, już niemal 30-letnim okresie funkcjonowania firmy przeprowadzano w niej liczne zmiany i dotyczyły one nie tylko ewolucji, ulepszania produktów. Poza udoskonalaniem profilu i technologii produkcji, zwiększono wydajność pracy, rozbudowano park maszynowy w ten sposób, aby zatrudnione przy szyciu panie mogły pracować na jedną, a nie na dwie zmiany, mając w ten sposób więcej czasu dla siebie i swoich bliskich.

Geneza i historia

 

Firma Granqvists Manufacturing (do sierpnia 2020 znana jako Rek-Swed Sp. z o.o.) jest spółką z udziałem kapitału szwedzkiego reprezentowanego przez znaną na zachodnich rynkach firmę Granqvists AB. Aktualne zatrudnienie firmy wynosi ok. 300 osób, a miesięczna produkcja waha się w przedziale 12 do 20 tysięcy par, w zależności od szytego modelu. Do tej pory Rek-Swed może się pochwalić ponad 100 modelami rękawic, zaspokajającymi gusta i potrzeby najbardziej wymagających odbiorców.

 

Usefull information

If you need information about our products, visit the "Products" tab. If you want to visit us or submit an inquiry regarding the possibility of taking up a job, see the "Contact" section and contact the appropriate person. You can find our location on the map.

Granqvist Manufacturing, or the former Rek-Swed, is a manufacturer of specialized gloves for uniformed services around the world. Our gloves are used by NATO armies, the fire brigades of Scandinavian countries and Western Europe, and even the Indian army.

In a few words about what we do

The website made by:

Social media